Būvniecības digitalizācijas konference 2020:

2020.gada 22.oktobrī

T/c “Akropole” Apollo Kino, LG OLED zāle, F ieeja, Maskavas ielā 257, Rīgā

Konferences programma

Moderatori: J.Berķis un I.Adlersbergs (BūvID)

                                                                                                       Organizatoru atklāšanas uzrunas                                                                                                       
                                                                                                  Reģistrācija un rīta kafija (09:00 – 09:30)

09:30 – 09:35 Ievadruna (Ingars Pilmanis, “Latvijas standarts” valdes loceklis) 

09:35 – 09:40 Ievadruna (Renārs Griškevičs, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs) 
09:40 – 09:45 Ievadruna (Jānis Kreics, Būvniecības Industrijas Digitalizācijas asociācijas valdes loceklis) 
 BIM CAPEX 
BIM ietekme uz projektēšanas un būvniecības izmaksām
09:45 – 10:05 Sadaļas galvenais runātājs Paul Pedini, Bostonas reģionālais menedžeris, viceprezidents, Skanska ASV
10:05 – 10:25 Rail Baltica projektēšana un BIM (Martins Millers, BIM un AIM Koordinators, AS “RB Rail”)
Prezentācija par RB Rail Baltica projektēšanas procesu BIM vidē, pieļautajām kļūdām, secinājumiem un risinājumiem, piemēri no BIM projektiem.
10:25 – 10:45 No lāzerskenēšanas līdz BIM modeļiem (Kirils Pogodins, SIA ”InfoEra Latvia” valdes priekšsēdētājs)
Veiksmīga rekonstrukcijas projektu realizācija mūsdienās nav iedomājama bez lāzerskenēšanas. Prezentācijā tiks parādīts risinājums plūstošai darbplūsmai, izmantojot lāzerskenēšanas rezultātā iegūtos punktu mākoņus, un kā tie var tikt izmantoti, lai izstrādātu precīzus BIM modeļus. Prezentācijā tiks apskatīts arī Zaķusalas TV torņa rekonstrukcijas projekta veiksmes stāsts.
10:45 – 11:05 Kā parādīt BIM priekšrocības mūsu klientiem? (Marzia Bolpagni, Mace Group  vecākā padomniece BIM jautājumos, Lielbritānija) 
Būvju informācijas modelēšanas (BIM) izmantošanas priekšrocību izvērtēšana nav viegls uzdevums, un mums bieži tiek lūgts pierādīt investīciju atdevi, ieviešot jaunus procesus, tehnoloģijas un politikas. Šīs prezentācijas laikā mēs redzēsim dažus veiksmīgas BIM ieviešanas piemērus un kā publiskos projektos ir izmērīti ieguvumi. Prezentācijas beigās gūsiet izpratni par izaicinājumiem BIM ieguvumu mērīšanā, kā pārvarēt šos izaicinājumus un nokomunicēt to vērtību klientiem un kolēģiem.
  Kafijas pauze (11:05 – 11:30)
11:30 – 11:50 BIM un digitālās uzticēšanās krīze (Peter Nørkjær Gade, UCN pētnieks, Dānija) 
Pētījumi rāda, ka būvniecības nozare ir digitalizēta vismazāk. Digitālā transformācija nav tik tieša, kā cerēts, un rodas jautājumi, kā tā tiek uztverta. Galvenā iezīme ir informācijas apstrādes digitālajās sistēmās “ārpakalpojums”. Mums ir jāuzticas, ka šī “ārpakalpojums” tiks veikts atbilstoši tam, ko mēs sagaidām, ka sistēma darīs. Ja tā nenotiek, mēs zaudējam uzticību tai. Lai gan uzticēšanās ir sarežģīts jēdziens, tas ir cieši saistīts ar to, kāpēc digitālā transformācija vai nu izdodas, vai arī neizdodas. Uzticības faktoru izpratne var palīdzēt gan attīstīt, gan labāk ieviest digitālās sistēmas būvniecības praksē un dot solītos ieguvumus.
11:50 – 12:10 Kopīgas datu vides, lai izveidotu un uzturētu digitālos dvīņus visā dzīves ciklā   (Igor Starkov, EcoDomus (Digital Twin) izpilddirektors, ASV)
Aizvien vairāk objektu un infrastruktūras īpašnieku apzinās BIM balstīto digitālo dvīņu potenciālu. EcoDomus prezentācijā tiks parādīti daži projektu piemēri (Sidnejas operas nams, Stenforda, ASV valdība, metro / dzelzceļa / lidostas vadītāji), kas ievieš kopēju vidi (CDE) datu vākšanai un apstiprināšanai projektēšanas un būvniecības laikā un nodošanu īpašnieka objekta pārvaldībai un darbībām, lai izveidotu pilnīgus digitālos dvīņus (BIM + SCADA + IoT + GIS + CMMS + ERP).
12:10 – 12:30 Daudzumu ieguves rezultātu izveide Rail Baltica (Edward STEVENSON, "Egis" BIM integrācijas inženieris (Francija) un Catalin Andrei, "DB Engineering&Consulting" BIM grupas vadītājs (Rumānija))

Kā kopuzņēmums izmanto BIM paņēmienus, lai koordinētu un uzlabotu izmaksu tāmes lieliem infrastruktūras projektiem - Rail Baltica: Vangaži - Salaspils - Misa / Līguma gadījumu izpēte. Slēpto BIM izmaksu konsultantiem izpēte.

 Pusdienu pārtraukums (12:30 – 13:10)
 BIM OPEX 
BIM ietekme uz ekspluatācijas izmaksām
13:10 – 13:30 BIM prasības publiskajos iepirkumos (Dmitrijs Kots, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” VAS „Valsts nekustamie īpašumi” vecākais attīstības projektu vadītājs, darba grupas vadītājs BIM procesu ieviešanai uzņēmumā)
Kas uzņēmumiem būtu jāzina, organizējot publiskos iepirkumus, kuros projekta izstrāde paredzēta BIM vidē – tipiskākās kļūdas un kā tās novērst.
13:30 – 13:50 BIM kā pamats viedajai infrastruktūrai (Sean Kearney, Mott MacDonald galvenais BIM konsultants, Lielbritānija)
Viedā infrastruktūra ļauj aktīvu īpašniekiem gūt saprātīgu ieskatu par savu darbību, analizējot īpašumam raksturīgos datus. Šī prezentācija iepazīstinās ar viedo infrastruktūru kā koncepciju un tās pieņemšanas virzītājspēkiem. Tiks pievērsta uzmanība BIM lomai viedās infrastruktūras lietojumprogrammu izmantošanā jauniem un esošiem aktīviem. Tiks apspriestas jaunākās publikācijas no Lielbritānijas, kurās aplūkota saikne starp BIM un viedo infrastruktūru, proti, Dvīņu principi un plaukstošās sistēmas, un demonstrēti viedās infrastruktūras lietojumu un rezultātu piemēri.
13:50 – 14:10 Pilnībā digitalizēta un BIM balstīta būvniecības kontrole (Pekka Virkamäki, Somijas Vides ministrijas īpašais padomnieks)
Prezentācija par būvniecības procesa kontroli un attālinātu pārbaudi būvlaukumos, kur birojs nav vajadzīgs.
14:10 – 14:30 Fotogrammetrija: veca tehnoloģija - jaunas iespējas  (Tiit Hion, Hades Geodeesia Ltd. Izpilddirektors, Igaunija)
Prezentācijas aktualitāti nosaka fotogrammetrijas pieaugošā izmantošana būvniecības datu plūsmā. Tā kā pastāv vispārēja nepieciešamība padarīt celtniecības procesus efektīvākus, datu plūsmām tajos ir izšķiroša loma. Īpaši izaicinoši ir būvniecības datu plūsmas segmenti, kur tie jāpārveido no reāla uz digitālu un otrādi. Fotogrammetrija kā datu iegūšanas metode no realitātes pēdējos gados ir strauji attīstījusies. Prezentācija atspoguļo dažus vispārīgus aspektus, kā šo metodi var izmantot būvniecības projektos. Kādas priekšrocības tas piedāvā un kādi izaicinājumi ir saistīti ar to?

14:30 – 14:50 Kāpēc bezpilota lidaparātu izmantošana ir būtiska būves informācijas modeļa (BIM) pilnveidošanā? (Boris Andrejev, AirScout dibinātājs)

Saskaņā ar Business Insider sniegto informāciju bezpilota lidaparātu pakalpojumu tirgus pieaugs no 4,4 miljardiem ASV dolāru 2018. gadā līdz 63,6 miljardiem ASV dolāru līdz 2025. gadam. Būvniecības nozare ieņem un ieņems lielāko tirgus daļu. Kādēļ tā? Vienkārši tāpēc, ka bezpilota lidaparāti ir lieliski instrumenti visa veida informācijas savākšanai, un līdz ar to celtniecības projektu vadības pacelšanai nākamajā līmenī. Boriss Andrejevs runās par to, kā bezpilota lidaparāti ietekmē veidu, kā mēs būvējam un pilnveido būves informācijas modeli (BIM).

 Kafijas pauze (14:50 – 15:10)
 BIM inovācijas
15:10 – 15:15 Sadaļas galvenais runātājs Aleksander Boytsov, Bonava Sanktpēterburgas filiāles attīstības direktora vietnieks, ražošanas direktors 
15:15 – 15:35 No digitālajiem dvīņiem līdz objektu pārvaldībai (Mario Luigi Caputi, “In2it” Corporate Real Estate Management rīkotājdirektors,Itālija)
Ēku vides digitalizācijai nav obligāti jābalstās uz BIM modeļiem, lai nodrošinātu pareizu un efektīvu objektu pārvaldību. Mēs apspriedīsim mūsu apgalvojumu, kurā analizēts projekts, kas realizēts Itālijas jahtu piestātnē, kurā apvienoti digitālie dvīņi, sensori un “lietu internets”. 
15:35 – 15:55 Digitālā transformācija būvkonstrukciju projektēšanā (Kristaps Kuzņecovs, AS “UPB”, projektēšanas attīstības vadītājs; Jānis Goldmanis, SIA “Alto 4.0” attīstības projektu vadītājs, Latvija)
Pieaugošā projektu sarežģītība būvniecības industrijā radījusi vidi ar augstu inženieru un programmu specializāciju. Lai mazinātu specializācijas un segmentācijas ietekmi, talkā nāk digitālie risinājumi, kas izveido savienojumus starp dažādiem procesiem. Šajā prezentācijā apskatīsim automatizāciju saliekamā dz/b un tērauda konstrukciju sistēmu un detalizācijas projektiem. Dalīsimies ar pieredzi digitālo rīku izmantošanā, mijiedarbībā un  izstrādē. Stāstījuma laikā gūsiet ieskatu, kādas jaunas kompetences apgūst inženieri, kā tās palīdz ikdienas darbos, kā inženieriem palīgā nāk tehnoloģiju uzņēmumi, kādi ir izaicinājumi un ieguldījumi, lai sasniegtu mērķi – pārskatāmību un efektivitāti.
15:55 – 16:15 BIM-inovācijas-MORPHO (Artūrs Neiburgs, SIA “SITERA” valdes loceklis)
BIM sniedz perspektīvu uz būvniecības procesiem un tieši atkāpes no ierastā ir inovāciju pamatā. Šāds koncepts ļāva mums izstrādāt vienoto datu vidi Morpho. Prezentācijas ievadā būs neliels ieskats par aktuālām inovāciju tendencēm pasaulē kontekstā ar BIM un būvniecību. Tēmas turpinājumā par inovāciju ieviešanu un ieguvumiem no tā. Noslēguma daļā - par Morpho, kas ir Latvijā izstrādāta vienotās datu vides platforma.  
16:15 – 16:35 E-būvniecības platforma – no vīzijas līdz realitātei (Jaan Saar, Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas digitālās būvniecības departamenta vadītājs)
Igaunija veido jaunu pieeju sabiedrisko pakalpojumu pieejamībai, izstrādājot platformu, kas nodrošina vienmērīgu datu apmaiņu visā ēkas dzīves ciklā. E-būvniecības platforma savieno plānošanas, būvniecības un uzturēšanas procesus ar digitālajiem dvīņiem un BIM, lai veicinātu produktivitātes pieaugumu un inovācijas būvniecības nozarē.
16:35 – 16:55 Digitalizācijas līmeņu ietekme uz būvniecības projektu vadību (Aleksandrs Švaikovs, SIA “OROCON” valdes priekšsēdētājs)
Automātiskā datu vākšana un analīze būvprojektu realizācijas laikā, izmantojot pareizos papildu "digitālos" risinājumus būvdarbu veikšanas gaitā, būtiski ietekmē veiksmīgu projektu realizāciju, piemēram, projekta pabeigšanu plānotajā laikā un budžetā. Visi komandas pieņemtie lēmumi un darbības ietekmē svarīguas projekta un uzņēmuma ekonomiskās komponentes, KPI (rezultātu) sasniegumu un turpmāko uzņēmuma izaugsmi.

16:55 – 17:15 Bonava Sanktpēterburga VDC/BIM pielietošanas pieredze projektos: investīcijas un biznesa/projekta vērtība  Alexander Boytsov, Bonava Sanktpēterburgas attīstības direktora vietnieks, ražošanas direktors un attīstības vadītājs un un Darya Trubina, BIM/ VDC speciāliste)
Bonava iepazīstina ar virtuālo projektēšanu un būvniecību (VDC), kurā dažādas sistēmas, piemēram, izmaksu aprēķins, iegāde un vizualizācija, ir savienotas ar vienu un to pašu digitālo modeli. Ja modelim nepieciešama pielāgošana, lai, piemēram, sasniegtu cenu līmeni projektā, kas labāk atbilst mērķa grupai, projektēšanas nodaļas veiktās izmaiņas nekavējoties tiek iekļautas pārējās sistēmās. Izmantojot digitālo vizualizāciju, klienti var redzēt precīzu priekšstatu par dzīvojamām vienībām un pieņemt apzinātus pirkšanas lēmumus pirms mājokļa pabeigšanas. Prezentācijā tiks aprakstīti ieguldītie centieni un sasniegtie mērķi vienā no Bonava biznesa vienībām - Bonava Sanktpēterburgā.

 Konferences kopsavilkums (17:15 – 17:20)


 .